Wednesday January 18, 2017

 • .
 • .
 • .

Our Vision

We help in raising the awareness of citizens on integration of our society in democratic developments in the country, aiming EU integrations, through socio-economic, healthcare and cultural development.

Goals

General

Instigate the dialogue, cooperation and partnership between various groups and individuals that strengthen democracy, by hiring experts of various fields and through other means of communication

Socio-economy

Concrete actions in the field, trainings, seminars as well as other forms that can directly influence in improving the quality of products and quality of life; By hiring experts in the field of Sociology, Economy, and in particular fields on which the citizens are in need. Promotion of natural values and country’s human resources. Monitoring of local and central institutions in implementing micro-economic and macroeconomic policies.

Healthcare

Raising the awareness of citizens against the high risk diseases by hiring experts in the various fields, through trainings and lectures on raising the awareness about HIV/AIDS and HBS.

Monitoring

Monitoring Local and Central Institutions in law implementation.

Culture

One of the best ways to raise the awareness among the citizens about values of democratic developments is discussion about cultural activities in the country. IDE’s focus is to support new talents and ambitions in culture and sport.

13 Responses to Home

 • Troy Jaudon says:

  You are a very capable individual!

 • Thanks a lot this publish, it is truly excellent!

 • Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!. Thanks For Your article about Komunikimi .

 • Lemi says:

  pershendetje, Ju pergezoj per programin e qelluar,!!! un kam te dashuren e cila eshte dhunuar gjate luftes, ketu ne diaspor kam kontaktu avokatin popullor ne shtetin belgjikes, por ai me ka thene se pa nisur hapat kosova, dhe ne kosov smund te bej asgje individualisht,
  Pytja e ime eshte a jemi ne popull pa emocione?, pa ndjenja? dhe se kur do te jet nji ligj per te dhunuarit, te mbyturit te varfurit? apo ligji funksionon vetem per njerzit ne karrika(Qeveritart),
  falemnderit

  • admin says:

   I nderuar Lemi,

   Ne vertete ndjejme se bashku me ju per fatkeqesite e ngjajshme.
   Plotesisht pajtohemi me mendimet tuaja. Ç’eshte ne duart tona eshte te shqyrtojme keso temash dhe te hulumtojme per perkrahjen e kategorive te ndryshme te njerezve te keqtrajtuar.
   Ne do te vazhdojme qe edhe me tej te bejme hulumtime te ndryshme permes emisionit tone, ne menyre qe te ndikojme te institucionet dhe organizatat e ndryshme qe kategotite e ndryshme te margjinalizuara te kene mbeshtetje sa me te forte.

   Perhere i juaji,

   “Komunikimi”

 • Tina says:

  Mendoj qe tema e shtjelluar nga emisioni i me hereshm e prek nje plage te rende shoqerore dhe shpresoj shume qe institucionet e Kosoves te ndergjegjesohen per te marr hapa konkret per te jua kthyer dinjitetin ketyre grave te cilat mbijetuan format me cnjerzore te keqtrajtimin.Juve ju pergezoj per emisioni me shpres qe ky debat te sherbej si stimul pozitiv edhe per emisione te tjera.

 • Hasani Emini says:

  Me vjen keq qe keto gra te mjera perveq qe jan keqtrajtua prej serbit po i keqtrajton edhe familja,por turp duhet me ju ardh gjithe atyre burrave qe nuk kan mundur me ju dal zot e mi i shpetue por edhe i malltretojn edhe ne liri.Aq me keq edhe shteti i ashtuquajtur demokratik hyne ne negociata me Sebin duke mos i kushtezuar me kerkim falje dhe kompenzim te dameve qe ju kan ba ketij populli liredashes ,pra njeher te pakten ne karrieren e tyre politike duhet me u tregue burra ,se burra tregohen veq me keto gra te mjera por jo me ata qe na i dhunuan nenat,grar e motrat….Shpresoj qe ky emision ti ket prekur ne ndergjegjeje politikanet tane dhe tere diten na shesin demokraci ndersa pupulline mjer/grat e keqtrajtuar i kan harruar se egzistojn

 • Ishte shume shume e dhimbeshme me i degjue ata rrefime te nanave tona te cialt shume here kishin qen me reaht me qene te vdekuara se te gjalla e te harruar ,te perbuzuara e anashkaluara.Shyqyr qe bile ndonje shoqat ju del ne ndime se pernderyshe kjo plage po eshkaterron shoqerin kosovare.Pra edhe emisioni ishte i qelluar dhe kuptim plot ,me shpres qe te jete degjuar edhe nga qeveritaret dhe keto gar te ardhen te kene nje pozite me te mire ne shoqeri.Uroj edhe edhe ata perfaqesuesit e qeveris dhe parlamentin te i shtyne proces perpara dhe keto gra te trajtohen me ligj sikur edhe viktimat tjera.

 • Jahir says:

  Pergezime per programin i cili eshte plotsisht koherent , perkon me humanizmin, dinjitozen por perse jo edhe me kauzen kombetare, te cilen nuk e mohon as nje popull, ndaj ju deshiroj realizim te sukseseve sipas Plan-Programit. ZOTI JU BEKOFT!
  Une shpresoi se do te bashkpunojm pasi qe na lidh motivi dhe ideali ndaj do te bejm rrugtim te perbashket me ndihmesat e kopaskoshme te ndersjella.
  Pasi qe e lexova mesazhin e zotri Lemit , poqese e shifni te udhes mund ta informoni te njejtin se edhe ne Kosove eshte nje shoqate per dem te luftes e cila vepron ne nivel vendi ndaj mund ta konatktoi faqen ton dhe ne menyre elektronike nga diaspora e larget mund te aplikoi tek ne dhe ne do tja hartojm kekres-padin per komepnsimin e demit te luftes, apo mund ta autorizoj ndokend nga ambasada apo konzulata e shtetit ku eshte duke jetuar dhe do tja kryejm te gjitha sherbimet juridike (te than te drejten ne aplikacionin i cili gjendet edhe ne vet ueb faqen ton dizajnimin ja kemi pershtat edhe te gjith qytetareve nga diaspora me e larget meqe ata kan dhen mjaft per vendlindjen).
  Gjdo te mir nga Jahir Bejta, perfaqsues i shoqates per deme te luftes “Ngritja e Zerit”!
  Shpresojmi ne komunikimet e ndersjellla ne menyre permanente.
  Tel:044 195-113,Adresa: rruga e UCK-se-Skenderaj, Email: info@ngritjaezerit.org, Web: http://www.ngritjaezerit.org

 • jahir says:

  Përgëzoj “Komunikimi” si emision tepër i qëlluar dhe koherent . Thuhet se kurrë nuk behet vonë për ta ndriçuar te vërtetën, por shpesh herë mund te asgjësohen provat ndaj ja vlen veprimi ne kohe dhe hapësirë.
  Pra komunikimi, është duke i mbledhur faktet sidomos për dhunimet dhe duke i kontaktuar strukturat kompetente drejt angazhimit për definimin e statusit te kësaj kategorie e cila meriton përkrahje te veçanet .
  Respekt !

 • Very awesome blog !! I couldnt have wrote this any better than you if I tried super hard hehe!! I like your style too!! it’s very unique & refreshing…

 • Payday Loans says:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you

 • You can find excellent ideas on this article .. This web site is amongst my favourite

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>